Digital signatur buldrer frem

På trods af en hård fødsel er antallet af digitale signaturer (OCES) på blot et år fordoblet både blandt borgere, medarbejdere og i virksomheder.

Den digitale signatur ser for alvor ud til at have fået sin berettigelse. På blot et år er antallet af certifikater - både de personlige, medarbejder og virksomhedscertifikater næsten fordoblet.

I dag har omkring 613.000 danskere en digital signatur, mens antallet af medarbejder-certifikater er på over 115.000 stykker. Og samlet set har TDC, der udbyder OCES-signaturerne (Offentlige Certifikater til Elektronisk Service) udstedt over 730.000 signaturer til både borgere, medarbejdere samt virksomheder.

Men selv om antallet af digitale underskrifter i dag har medvind og antallet af brugere er fordoblet, har historien om den digitale signatur langt fra været den succes TDC og Videnskabsministeriet havde ønsket sig.

I IT - og Telestyrelsen, mener chefkonsulent Palle H. Sørensen, at OCES især under lanceringen har fået en alt for hård medfart- især i medierne. Specielt fordi finanssektoren i sin tid tabte kampen om at udbyde den digitale signatur.

Men efterhånden har den digitale signatur fået så meget vokseværk, at både banker, forsikrings og kreditforeninger ikke længere tør se passivt til. Og det er på trods af at bankerne har deres eget Net-ID og som er langt mere udbredt, end den digitale signatur.

Læs mere i IT-avisen ComON nr. 37.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice