LetsBuyIt.com lanceret i Danmark

Kortklubber, kolleger på samme kontor, fodboldhold, familien eller bare grupper af gode venner kan nu handle sig til billigere priser på attraktive mærkevarer via Internet.


Det sker på det nye danske websted www.letsbuyit.com, der fungerer som en slags omvendt auktion. Jo flere bud der kommer på en bestemt vare, desto billigere bliver den.


LetsBuyIt.com stammer fra Sverige. I Danmark starter firmaet nu med et relativt begrænset antal produkter, men udvalget vil vokse fra uge til uge. Desuden kan brugerne selv foreslå produkter, som LetsBuyIt.com's indkøbere så kan forsøge at handle ned i en ordentlig pris.


Det er mærkevareprodukter inden for pc og IT, elektronik, hus og have, skønhed og stil samt sport og fritid, som man kan handle sig til via LetsBuyIt.com. De udbudte produkter hos LetsBuyIt.com har en startpris, der kan blive trykket ned til en Bedste Pris, hvis et tilstrækkeligt antal interessenter (f.eks. 10 personer) har meldt sig inden for et bestemt tidsrum - f.eks. en uge.


Til forskel fra de fleste andre e-handel butikker på Internet er LetsBuyIt.com's priser inklusive porto og forsendelse. Betalingen sker via Visa eller Eurocard/Mastercard. I løbet af et par uger vil LetsBuyIt.com også kunne modtage Dankort-betalinger via Internet, fortæller firmaet.


Konceptet bag LetsBuyIt.com kaldes for "co-shopping". Alle kan være med - fra enkeltpersoner til store indkøbsforeninger, der f.eks. kan være dannet af en fagforening, en virksomhed eller en organisation.


LetsBuyIt.com har også en ikke-offentlig del, der er forbeholdt store indkøbsforeninger - såkaldte communities. For at kunne oprette en community kræves, at virksomheden eller organisationen har et Intranet eller et Extranet. Kun medlemmerne af den pågældende community har adgang via Internet.


Informationschef Camilla Rose Hensen, LetsBuyIt.com fortæller, at man allerede har tegnet kontrakt med tre danske indkøbsforeninger. Det drejer sig om Lægeforeningens DADL-net med 12.000 medlemmer, Novo Nordisks Intranet med 10.000 anvendere og Studenterinfo.dk, der har 400.000 potentielle brugere. Desuden venter LetsBuyIt.com at tegne endnu en meget stor kontrakt i løbet af den næste uge.


Varerne, som man har handlet sig til via LetsBuyIt.com, vil blive sendt direkte til køberens bopæl. Det vil typisk ske inden for et tidsrum af 10 til 14 dage, alt efter det tidspunkt af udbudsperioden hvor man har bestilt varen.

    Annonce

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest