De nye tal fra analysefirmaet WebSideStory viser, at Netscape kun er installeret på 14 pct. af de computere, som har adgang til Nettet. Microsoft har øget sit forspring med 20 pct. til 86 pct. i løbet af de seneste 18 måneder.
Softwaregigantens forsøg på at overtage kontrollen med browser-markedet - og Netscape's problemer med at holde sin markedsandel overfor den altdominerende konkurrent - var netop årsagen til monopol-sagen mod Microsoft.
Det er dog tvivlsomt, om softwarefirmaet kan bruge sin solide position indenfor Internet-browsere til ret meget. Mange analyser peger mod, at de fleste brugere om ganske få år vil gå på Nettet med håndholdte, trådløse apparater - et område, hvor Microsoft har en meget svag position.
(Kilde: Wired)