De fleste penge går til pc-opgradering

Opgradering handler først og fremmest om nye stationære og bærbare pc'er. 89 procent af store virksomheder og 95 procent af SMB-firmaer planlægger at udskifte eller opgradere større eller mindre andele af deres pc-installation, viser en undersøgelse foretaget i USA og Europa af analysevirksomheden Forrester.

Branchemæssigt er det på finans- og forsikrings-markederne, der sker mest. Her vil 31 procent af pc'erne blive opgraderet.

Det ligger i tiden, mener analytiker Nicholas Wilkoff fra Forrester, at fokusere på basis-infrastrukturen. De sidste år har virksomhederne sat midler af til sikkerhed, pc'er og Windows på pc'er.

Der er dog visse tegn på, at virksomhederne er på vej bort fra at fokusere på basis. Forrester spørger også, hvor stor en del af virksomhedernes budget, der går til løbende vedligeholdelse versus nye initiativer. Det samlede svar lyder på 30 procent til nye investeringer, og det er en fremgang på 21 procent i forhold til samme tidspunkt sidste år.

»Jeg tror, at forsigtighed stadig dominerer tankegangen, men der er tegn på, at køberne inden for de næste to til tre år vil bevæge sig væk fra den (opfattelse, red.),« siger Nicholas Wilkoff.

Undersøgelsen viser også, at 29 procent af de stationære pc'er vil blive udskiftet med bærbare pc'er.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S