Sun og Microsoft indgår forlig

Retssagen mellem Sun Microsystems og Microsoft om programmerings-sproget Java sluttede tirsdag med et forlig.

Aftalen indebærer at Microsoft skal betale en bøde på 20 millioner dollar til Sun, og samtidig må softwarefirmaet aldrig mere bruge betegnelsen "Java compatible" på sine produkter. Det nye forlig betyder også, at Sun med omgående virkning ophæver sin licensaftale med Microsoft, og firmaet får dermed ikke adgang til kommende versioner af Java.


Til gengæld kan Microsoft fortsat anvende en ældre version af Java i sine produkter i de næste syv år. Det gælder dog kun for programmer, som allerede indeholder Java i dag, eksempelvis Internet Explorer. Java bliver dermed ikke en komponent i Microsofts kommende Internet-platform .Net, som i stedet er født med et helt nyt programmeringssprog, C#.


Sagen mellem Sun og Microsoft startede i 1996, hvor softwarefirmaet købte en licens til Suns populære programmeringssprog Java. I modsætning til C++ og Visual Basic er Java et platformsuafhængigt sprog, der gør det muligt at skrive programmer, som både kører under Windows, Mac, Linux og andre operativsystemer.


Microsoft indbyggede Java i sin browser, Internet Explorer, og lancerede et udviklerværktøj, Visual J++, men ifølge Sun forsøgte softwarefirmaet at gennemtrumfe sine egne, selvstændige udvidelser til Java. Java-programmer, som udnyttede Microsoft's udvidelser, kunne ikke afvikles på andre platforme end Windows.


Sun besluttede derfor at sagsøge Microsoft i oktober 1997. I løbet af sagens lange forløb er der faldet flere afgørelser i Suns favør, men først med aftalen i går er der sat endeligt punktum.


Microsoft fortæller at udviklerværktøjet Visual J++ bliver inkluderet på en separat CD i den næste version af Visual Studio. Aftalen betyder at Microsoft kan sælge Visual J++ i de kommende syv år, men programmet bliver ikke videreudviklet eller tilpasset nye versioner af Java.


(Kilde: CNET)

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S