Jordskælv kan give LCD-mangel

To LCD-fabrikker på Taiwan lukker efter sidste uges jordskælv. På trods af en afmatning i efterspørgslen kan det give mangel på store skærme.

Et jordskælv med en styrke på 6,4, der ramte Taiwan torsdag har standset produktionen af storformat LCD-skærme i Tainan Science Park. Det skriver analyse- og nyhedssitet Isupply. Jordskælvet berører de to LCD-fabrikker, Chi Mei Optoelectronics, CMO og Hannstar Display. Lukningen af de to fabrikker sker af sikkerhedsgrunde og berører 16,4 procent af verdens produktion af stor-formatskærme.

»Taiwanjordskælvet kan have stor indflydelse på den globale leverance af storformat LCD-skærme, afhængig af, hvor hurtigt produktionen bliver genoptaget. Efter en lukning tager det typisk 12-24 timer før produktion kan blive genoptaget på en LCD-fabrik. Men hvis der er skade på produktionsmaskinerne, vil lukningen vare længere,« siger seniorchef Sweta Dash fra Isupply.

Konsekvenserne af lukningen bliver dog i første omgang begrænsede. Ifølge analyser fra Isupply er efterspørgslen i forvejen afmattet og lukningen kommer på et tidspunkt, hvor forhandler-kanalen er ved at opbygge et lager af LCD-skærme på grund af manglende salg i januar og februar. Det er derfor forventet, at den globale afsætning af store LCD-skærme vil falde med seks procent i indeværende kvartal i forhold til fjerde kvartal sidste år.

Det er stadig uvist, om jordskælvet også har berørt verdens tredjestørste producent, AU Optronics, AUO.
 

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job