Gnutella udstiller pornosurfere på Nettet

I et forsøg på at holde programmet Gnutella fri for porno, vil musikportalen Zeropaid.com skabe en digital gabestok. Her udstilles man, hvis man bruger programmet til at downloade de kulørte filer.

I et forsøg på at holde programmet Gnutella fri for porno, vil musikportalen Zeropaid.com skabe en digital gabestok. Her udstilles man, hvis man bruger programmet til at downloade de kulørte filer.


Gnutella er et program der, lige som Napster, kan dele filer mellem de programbrugere, der er logget på Netter. Programmet bruges primært til at dele MP3-filer, men der udveksles også videofilm – og altså porno. På Zeropaid.com kan man finde de IP-adresser, der er nødvendige for at koble sig op på Gnutella netværket.


Hidtil har man kunnet hente hvad som helst via programmet uden at nogen stillede spørgsmål, men i et forsøg på at holde programmet rent for porno, har Zeropaid.com skabt en såkaldt http://www.zeropaid.com/busted/" target=_new>Wall of Shame, hvor de udstiller IP adresserne på de mennesker, der har forsøgt at downloade de mere kulørte filer.


"De fleste mennesker bruger Gnutella til at hente musik fra Nettet. Men der er nogle, der bruger programmet til at hente for eksempel børneporno, og det vil jeg ikke have", fortæller grundlæggeren af Zeropaid.com, Jorge Gonzales, til ZDnet. Han håber på, at den digitale gabestok vil få de pædofile til at søge andre steder hen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere