Office 2010 kommer til juni

Microsoft har nu bekræftet at Office 2010 kommer i juni næste år.

Hidtil har Microsoft kun sagt at Office 2010 kommer i første halvdel af 2010, men nu skulle det ligge fast at den nye version af kontorpakken kommer i juni måned. Det skriver Ars Technica, som har kontaktet Microsoft for at få historien bekræftet.

”Vi forventer at Office 2010 og de relaterede produkter vil være bredt tilgængelige i juni 2010,” lyder svaret fra Microsofts talsperson, som ikke vil rykke ud med en specifik dato.

Denne information bekræfter tidligere rygter om, at lanceringen vil ske i juni. En gratis test-version ligger allerede på nettet.

Office 2010 kommer både i 32- og 64-bit-udgaver og der kommer også en gratis web-baseret version af Word, Excel, PowerPoint og OneNote, Office Web Apps.

Den nuværende betaversion er sat til at udløbe den 31. oktober, og der skulle således være god tid til at skifte til den færdige version, hvis den som forventet kommer i juni.

Der arbejdes også på en mobil-version, Office Mobile 7, som skulle være klar i en testudgave til foråret. 
 

Få overblikket med ComONs nyhedsbrev. Tilmeld dig her.

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job