Mobiltelefonindustrien tørlagt for komponenter

Flere af de store mobiltelefonproducenter har problemer med at producere mobiltelefoner svarende til efterspørgselen, fordi de løber tør for komponenter.

Nogle af de største mobiltelefonproducenter, bl.a. Nokia, Siemens og Motorola, oplyser, at de ikke formår at producere mobiltelefoner svarende til efterspørgselen, fordi de løber tør for komponenter.

Det er problemer med taiwanesiske underleverandører, dårlig planlægning og et boom i salget af mobiltelefoner, som er forklaringen på mobiltelefon-producenternes problemer med at producere telefoner nok.

Det samlede salg af mobiltelefoner vil i år nå op på 504 millioner enheder. Sidste år var tallet 429 millioner.

»Priserne er faldet meget, og for mange er det nu på tide at skifte den gamle mobiltelefon ud med en ny,« siger Neil Mawston, analytiker fra Strategy Analytics til Reuters.

I gennemsnit skifter europæerne mobiltelefonen ud med 25 til 30 måneders mellemrum.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S