Nyt it-system erstatter bibliotekarer

Bibliotekerne har taget et nyt it-system i brug, der automatisk kan behandle lånernes bestillinger. Det skal forkorte ventetiden på bøger og musik.

Lånerne på landets biblioteker behøver fremover ikke vente helt så længe, når de har bestilt bøger og musik, der ikke står på hylderne i det lokale bibliotek. Et nyt it-system betyder at bestillingen nu i mange tilfælde bliver ekspederet uberørt af menneskehånd helt frem til forsendelsen. Det skal forkorte leveringstiden og frigøre ressourcer på bibliotekerne til personlig betjening.

Ifølge Dansk BiblioteksCenter fungerer den automatiserede lånehåndtering i mange tilfælde mere effektiv end den manuelle behandling af bestillingerne.

»Systemet svarer på få sekunder på ikke mindre end tre og i mange tilfælde fire samtidige spørgsmål: Hvilket materiale drejer det sig om, hvor kan det lånes og hvilket af de biblioteker, der har materialet - eller får det hjem først, ligger geografisk tættest på lånerens lokalbibliotek? Når svaret i løbet af sekunder er fundet, udfører systemet automatisk bestillingen,« siger database-konsulent Anders-Henrik Petersen fra Dansk BiblioteksCenter.

Når systemet kan fungere skyldes det blandt andet at bibliotekerne har etableret en landsdækkende transportordning og en fælles webportal, bibliotek.dk, hvor alle lånbare materialer kan bestilles elektronisk og hentes på det lokale bibliotek.

»Det automatiske fjernlån er et godt eksempel på, hvordan bibliotekerne bruger ny teknologi til at gøre tingene lettere, både for lånerne og for personalet. Lånerne får en enkel og effektiv service, og personalet på bibliotekerne får bedre tid til at hjælpe. Samtidig er det automatiske fjernlån et stort skridt i retning af en sammenhængende, digital forvaltning, fordi statens, regionernes og kommunernes it-systemer her arbejder sammen,« siger Leif Andresen, som er bibliotekskonsulent i Biblioteksstyrelsen.

Hidtil er bestillingen fra bibliotek.dk gået videre til bibliotekets personale, som så skulle finde bogen og bestille den hjem. Det er denne opgave, der nu overtages af et automatiseret it-system. Dermed kan bestillingerne ekspederes med det samme, mens det før måtte vente, til biblioteket havde åbent.

Det er frivilligt for de enkelte biblioteker, om de ønsker at tilslutte sig ordningen med automatiske fjernlån.

Annonce

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

LB Forsikring

Product Owner til medlemsrelationen

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S