Fantasifuld malware forklædt som parkeringsbøde

Der er åbenbart ingen grænser for cyberkriminelles fantasi og gåpåmod. Seneste af deres påhit: Malware forklædt som parleringsbøder.

Et ganske fantasifuldt forsøge på at snyde amerikanske bilejere er blevet spottet i byen Grand Rapids i North Dakota.

Cyberkriminelle har trådt et skridt væk fra computeren og forsøgte i stedet at lokke kunder i butikken ved at lave små falske parkeringsbøder.

For eksempel har nogle bilejere fundet sedler under deres vinduesviskere med denne tekst:

"Parkeringsbøde. Dette køretøj overtræder de almindelige parkeringsbestemmelser. For mere information om parkeringsreglerne, skal du besøge hjemmesiden...."

Den pågældende hjemmeside indeholder så en række billeder af biler. Men ikke bilejerens. Hvis han vil se billeder af lovovertrædelsen, bliver han opfordret til at downloade en værktøjslinje til sin browser.

Men som man måske kan tænke sig til, så gemmer værktøjslinjen selvfølgelig på en hemmelighed. Der er faktisk tale om malware, som installerer sig selv, når maskinen genstartes. Når maskinen igen er køreklar, så beder den brugeren om at installere en falsk anti-virus-scanner.

Man må tage hatten af for det gennemførte forsøg på at snyde bilejerne. Men det er dog tvivlsomt, om bagmændene på noget tidspunkt har fået gevinst. Ingen "ofre" har meldt sig endnu.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland