Danskerne har sagt farvel til fastnet-telefonen

Flertallet af danskerne mener, at fastnettelefonen vil forsvinde i løbet af de næste fem-ti år.

Ip-telefoni er efterhånden blevet lidt af en folkesport. Det antydes ihvertfald i en ny undersøgelse fra analyseinstituttet TNS Gallup. Hele 76 procent af de afspurgte mener, at alle danskere inden for en periode på 5-10 år vil have skiftet fastnettelefonen ud med enten bredbåndstelefoni, en mobiltelefon, eller en kombination af de to ting. I november 2005 viste en tilsvarende undersøgelse, at 39 procent af danskerne forventede at ville skifte til bredbåndstelefoni inden for 5-10 år.

Tre ud af fire af de adspurgte husstande i undersøgelsen har en bredbåndsforbindelse, og 42 pct. enten har eller overvejer at anskaffe ip-telefoni.

»Undersøgelsen bekræfter, at danskerne i den grad vil have bredbåndstelefoni. Og det i langt større udstrækning, end vi havde forventet på kort sigt. Cybercity oplever i denne tid en massiv vækst i salget af DSL-bredbåndsforbindelser kombineret med kvalitetssikret bredbåndstelefoni. Det er både almindelige privatkunder, der vil spare nogle penge på deres teleudgifter, og det er dem, der ønsker en hjemmearbejdsplads betalt via den såkaldte bruttoløns-ordning,« siger Henrik Skov, markeds-direktør hos Cybercity, der har bestilt undersøgelsen.

Blandt de adspurgte i undersøgelsen vil 51 procent anvende bredbåndtelefoni i stedet for den traditionelle fastnettelefon. 19 procent vil anvende bredbåndstelefoni som supplement til mobiltelefonen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis