SF afviser at forlænge mobilbinding

Et af partierne bag teleforliget, SF, afviser nu at lade mobilselskaberne binde kunderne i mere end seks måneder.

SF afviser ideen om at tillade mobilselskaberne at binde kunderne i mere end seks måneder. Socialdemokraternes it-ordfører Magnus Heunicke er ellers parat til at drøfte en forlængelse af bindingsperioden for at fremme udbredelsen af 3G-telefoni, og videnskabsminister Helge Sander er ikke afvisende overfor tanken. Men SF, der er et af partierne bag teleforliget, holder fast i modstanden mod en længere bindings-periode.

»Hvis mobilselskaberne får lov til at binde forbrugerne i en længere periode bliver det endnu sværere at gennemskue markedet. Forbrugerne kan måske få en ny 3G-mobiltelefon næsten gratis, men hvad skal man bruge det til, når det bliver umuligt at gennemskue teleselskabernes tilbud,« siger Anne Grete Holmsgaard, it-ordfører i SF, til ComON.

Både Socialdemokraternes Magnus Heunicke og videnskabsminister Helge Sander har understreget, at en forlængelse af bindingsperioden skal ledsages af nye krav til teleselskaberne for at sikre forbrugernes valgfrihed. Det skal blandt andet være muligt for forbrugerne at vælge en kortere bindingsperiode, hvis de ønsker det.

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

DHI A/S

Senior Backend Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S