Trådløs print med Bluetooth

Kabler mellem pc og printer er snart historie. Axis og Lexmark har demonstreret den første printløsning med Bluetooth.

Den amerikanske printer-gigant Lexmark og svenske Axis Communications viste sin løsning forleden på en udviklerkonference i San Jose, USA. En Lexmark Optra laserprinter blev koblet på en Axis Bluetooth printserver. En Bluetooth-udstyret notebook pc kunne straks udskrive på Lexmark printeren - uden kabel.


Den trådløse Bluetooth-teknologi har en rækkevidde på omkring 10 meter. Lexmark fortæller at teknologien forventes at være klar til salg allerede om kort tid.


"Du kommer ind i et kontor med din mobiltelefon, lommecomputer, notebook eller anden type af mobil enhed, og straks kan du udskrive på den Lexmark printer, som står i hjørnet," siger adm. direktør Carsten Ottosen fra Lexmark Danmark i en pressemeddelelse.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere