Teleselskaber vil nu give millioner til kunderne

TDC og Sonofon opgiver snart at sende checks med tilgodehavender til kunderne. Begge selskaber arbejder på systemer, så kunderne får deres penge direkte ind på bankbogen, kan ComON fortælle. De to selskaber har 17 millioner kroner, som kunderne ikke har hævet.

De danske teleselskaber ligger inde med svimlende summer, som ikke er deres. Det er millioner af kroner, som kunderne har tilgode på checks, men som de aldrig hæver.

Teleselskaberne vil derfor gå væk fra at sende checks med tilgodehavende. Danmarks to største teleselskaber TDC og Sonofon arbejder nu på systemer, så kunderne kan få de mange millioner kroner direkte rullende ind på deres bankkonti.

»Dataloven forhindrer os i at registrere kundernes cpr-nummer. Derfor kender vi kun folk ved deres navn og adresse. Men vi ved ikke, hvem der er rigtig den rigtige "Jens Jensen", hvis kunden flytter. Derfor arbejder vi på en model, så vi bare kan sætte pengene direkte ind på kundens bankkonto, hvis vi skylder kunderne penge,« siger TDCs kommunikationschef Ulf Lund til ComON.

Gennem de sidste fem har TDC og Sonofon ifølge ComONs oplysninger samlet 17 millioner kroner sammen på grund af, at kunderne ikke indløser deres checks med tilgodehavender fra de to teleselskaber. Derfor arbejder Sonofon ligesom TDC også på at skabe et system, hvor kunderne helt automatisk får deres tilgodehavender ind på bankkontoen.

Der går dog lidt tid, før millionerne helt automatisk ruller ind på kundernes bankkonti.

»Vi har 7,2 millioner kunderforhold, udsteder en kvart million checks og millioner af regninger, så det tager lidt tid at udvikle et system, der kan håndtere alle disse relationer. Men vi håber, at det er færdigt så hurtigt som muligt,« siger TDCs kommunikationsdirektør.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Data engineer til PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Junior Projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S