Dramatisk stigning i antallet af online-bankrøverier

Hackere har lokket kontonumre og pinkoder ud bankkunder ved hjælp af falske hjemmesider. Metoden kan dog ikke anvendes i Danmark, beroliger Finansrådet.

Hackere har fremstillet falske hjemmesider, der lokker bankkunder til at afgive kontonummer og pinkode. På den måde stjal de sidste år syv milliarder kroner alene i USA. Antallet af forsøg på online-røverier steg fra 279 i september sidste år til 337.050 i januar i år.

I Tyskland blev online-røveri forsøgt 300 gange for et år siden, men i marts var antallet oppe på ca. 200.000. Her har man dog ikke tal på, hvor mange penge kunderne er blevet franarret.
Det skriver Børsen.

Hackerne benytter sig af »phishing«; en metode, der med falske e-mails lokker kunden hen på den falske hjemmeside, i den tro at banken har fået ny hjemmeside.

På hjemmesiden, der er en tro kopi af den rigtige side, skal kunden indtaste sit kontonummer og pinkoden. Tyske bankkunder skal desuden indtaste et gyldigt transaktionsnummer, som de har modtaget fra banken i brevform.

Derefter føres kunden tilbage til bankens rigtige hjemmeside, og hackeren har med de stjålne data adgang til kontoen. I næsten alle tilfælde er pengene havnet på udenlandske konti.

Ifølge markedsforskningsinstituttet Gartner har knap 1,8 millioner voksne amerikanere givet deres data til kriminelle uden at være klar over det.

Ifølge Finansrådet kan »Phishing« dog ikke lade sig gøre Danmark. Man skal nemlig bruge en nøglefil til at bruge danske netbanker. Brugernavn og kode er ikke nok til at logge på systemet.

»Jeg siger ikke, at man ikke kan misbruge danske netbanker, men ikke med den metode,« siger kontorchef i Finansrådet, Birgitte Mikkelsen, til IT-avisen ComON.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere


Sådan drager du fordel af AI, Power Apps og branchemoduler med Business Central

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

03. oktober 2025 | Læs mere