Politiet er ligeglad med dankortsvindel

Dankortssvindel for små beløb prioriteres lavt af politiet. Derfor er onlineforhandlere lette ofre for kortsvindlere, der platter for små beløb.

Net-butikker fører en ensom kamp mod kortsvindlere på internettet og føler sig overset af den udøvende magt. De onlineforhandlere, som ComONs søsteravis CRN har talt med, fortæller om et politi, der ikke virker interesseret i at efterforske anmeldelser. Det får forhandlerne til at kritisere politiet for at krænke forhandlernes følelse af retfærdighed.

»Det er et spørgsmål om prioritet, og ofte er det sager om små beløb, som ikke kommer øverst i bunken, i forhold til foreksempel vold eller en sag om organiseret svindel til flere millioner kroner,« siger vicepolitiinspektør Jens Møller fra Midt- og Vestsjællands Politi, der udtaler sig generelt om efterforskningen af dankortsvindel.

Den lave prioriering har blandt andet ramt Mikkel Aagaard, der er direktør i Dansk Datasalg i Aalborg. Han har oplevet at blive holdt hen med snak, når han har anmeldt kortsvindel til politiet og har fået at vide, at han ikke skal regne med at sagen bliver efterforsket.

»10.000 kroner er kun en bagatel for dem,« siger Mikkel Aagaard.

Kortsvindel er ifølge Morten Duch, der er formand for Foreningen af Online It-forhandlere, FOIF et stærkt frustrerende problem hele vejen rundt hos FOIF-medlemmerne, og formanden er harm over at forhandlerne står med aben selv. Han kritiserer politiet for ikke at være opgaven voksen med at efterforske svindlen.

»Politiet beder os om at lade være med at anmelde svindlen, fordi de alligevel ikke har tid til at efterforske sagen. Det krænker vores retsbevidsthed,« siger Morten Duch, der er formand for Foreningen af Online It-forhandlere, FOIF.

Ikke alene politiets passivitet, men også manglende samarbejde rammer forhandlerne, der bliver dobbelt svigtet i sager om kortsvindel. Kortspærring bliver ikke koordineret mellem PBS og den udøvende magt. Når politiet får en anmeldelse om et stjålet eller misbrugt kort, går der ikke automatisk besked videre til PBS. I stedet må kortets ejermand selv huske at spærre kortet hos sin bank eller PBS.

»Det er kortholderens ansvar at spærre sit kort,« siger PBS’ pressechef Søren Winge, der håber at politiet opfordrer kortejerne til selv at melde kortsvindlen til bank eller PBS.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Sydjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos