Fagforening: E-læring kan ikke erstatte efteruddannelse

Fagforeningen kritiserer regeringen for at erstatte den traditionelle efteruddannelse for statens ansatte med digitale interaktive kurser.

I regeringens finanslovsforslag for 2007 er der lagt op til, at dele af medarbejdernes kompetenceudvikling skal foregå gennem digitale interaktive kurser som et omkostningseffektivt supplement og alternativ til traditionel efteruddannelse. Det har nu fået fagforeningen HK/Stat på banen. Peter Waldorff, formand for HK/Stat og de statsligt ansatte i Offentligt Ansattes Organisationer, advarer mod at skære i medarbejdernes efteruddannelse.

»Jeg undrer mig meget over, at en sådan ændring i efteruddannelsesindsatsen ikke har været drøftet med de statslige personaleorganisationer, inden den blev lagt frem. Sammen med Finansministeriet har vi netop lagt vægt på, at job- og kompetenceudvikling ses i sammenhæng og har indgået aftaler om systematisk og strategisk kompetenceudvikling. E-læring er et supplement hertil, ikke løsningen,« siger Peter Waldorff.

Han mener ikke, at e-læring kan fungere som alternativ til den normale efteruddannelse.

»Der findes ikke gode eksempler på e-læring kan erstatte traditionel efteruddannelse, den kan højst supplere den. Så der er fortsat behov for at udvikle bæredygtige kompetencestrategier, der er med til at sikre at vi som medarbejdere kan yde en optimal og kvalificeret service. Ikke digitale snuptagsløsninger,« siger Peter Waldorff.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse