Esport bliver lige så populært som fodbold

Få år ude i fremtiden kan computerspil blive en lige så stor publikumssport, som fodbold er i dag, spår spilforsker.

Under overskriften "Cybersport for millioner" giver DR2 i morgen aften et indblik i den professionelle del af computerspilsindustrien.

En industri der meget vel kan være på vej til at indtage en plads ved siden af fodbold og andre store sportsgrene.

»Om 10-15 år kan man sagtens forestille sig, at eSport vil få lige så stor opbakning som fodbold, at man lige må hen og lukke op for tv for at se, hvordan det går den og den spiller i en bestemt turnering. Vi ser allerede nu, at unge mennesker ser op til computerspillere på samme måde, som de ser op til sportshelte. Det er blevet rollemodeller for dem. Og når sådan noget sker, så er det blevet en central del af kulturen,« siger spilforsker Carsten Jessen fra Syddansk Universitet, der medvirker i DR2s temaaften.

Aftenen begynder med en introduktion til begrebet eSport. Altså de mennesker, der lever og ånder for computerspil og som ikke mindst tjener store summer på at vinde turneringer. Det har sat gang i kampen om at gøre computerspil til en accepteret sport.

Kampen for anerkendelse kan man også opleve hos Dennis Nordenbøl (NordenDK), der er en af Danmarks bedste virtuelle fodboldspillere i Fifa. I programmet kan man følge hans kamp for at komme til computerspillets olympiske lege i USA.

Et af Danmarks bedste hold i Counterstrike, NoA, medvirker også i programmet, hvor man kan følge deres kamp om medaljer og førstepræmier på 55.000 dollars ved World Cyber Games i Seattle.

DRs tilrettelæggere har også fulgt Zahid Butt fra SLAP, der sammen med en flok frivillige stabler en af Danmarks største computerturneringer på benene.

Aftenen slutter af med den amerikanske dokumentar "Gamers", der følger nogle af pionererne inden for Counterstrike og eSportens første år.

Temaaftenen begynder kl 20.30 i morgen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension