TDC har kig på CBB Mobil

TDC erklærer sig nu parate til at købe lavprisselskabet CBB Mobil, som konkurrenten Sonofon i sidste uge erkendte, at de også er interesserede i at købe.

I sidste uge luftede Sonofon deres interesse for at købe CBB Mobil. Nu melder TDC Mobil sig også i køen af bejlere til lavprisselskabet med knap 200.000 kunder.

»Vi er interesseret i at medvirke til en konsolidering af det danske mobilmarked, og vi ser især på de mindre service providere. Derfor er CBB også en relevant mulighed i denne sammenhæng,« siger TDC Mobils direktør, Mads Middelboe, til Børsen.

TDC er i dag så store, at de ville komme på kant med konkurrencelovgivningen, hvis de købte nogle af de helt store aktører på markedet, og selskabet er derfor tvunget til at se på små men attraktive selskaber som CBB Mobil, der har fået et godt tag i lavprismarkedet.

Der er bred enighed om at en konsolidering af den danske mobilbranche er under opsejling og de to største aktører, TDC og Sonofon er begge to parate til at hive den store pengepung frem.

TDC købte allerede i april 20 procent af lavprisselskabet Telmore og i sidste uge kom rygter frem om, at TDC havde købt de resterende 80 procent for mellem 400 og 500 mio. kroner. Det fik Sonofon til at melde klart ud, at de var parate til at købe den andet lavprisselskab CBB Mobil for at bevare magtbalancen på det danske mobilmarked.

Telmore lejer sig ind på TDC's net, mens CBB Mobil i dag lejer sig ind hos Sonofon. Hvis TDC snuppede CBB Mobil ville Sonofon dermed gå glip af store indtægter.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til Lokal IT i Slagelse

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job