Dansk IT efterlyser flere eDage

Dansk IT efterlyser flere eDage, der tvinger det offentlige til at opfylde en række delmål på vejen mod digitalisering.

På mandag er det eDag i det offentlige. Det betyder at alle offentlige institutioner skal være i stand til at sende og modtage elektronisk post. Men Dansk IT vil ikke stoppe her. De vil have en årlig eDag, til at fremskynde digitaliseringen af den offentlige sektor.

»De enkelte tiltag under eDagen er ganske vist kun små skridt, men eDagen skaber en positiv opmærksomhed omkring digitaliseringen, og det skal vi udnytte,« siger Dansk IT's formand Per Buchwaldt.

Dansk IT vil benytte den opmærksomhed til at sætte yderligere fart på udviklingen af den digitale forvaltning. Foreningen mener, at digitaliseringen vil styrke demokratiet og bidrage til den effektivisering af den offentlige sektor, som påtvinges af den demografiske udvikling.
»Populært sagt handler det om, at vi vil bevæge os fra de analoge skranker til den digitale velfærd,« siger Per Buchwaldt.

Derfor foreslår Dansk IT, at eDag gøres til en årligt tilbagevendende begivenhed, som markerer en række klare delmål i udviklingen.

Et af de mål skal være, at de offentlige institutioner pålægges en gensidig pligt til at benytte hinandens IT-løsninger. Kravet skal dog kun gælde, når løsningerne anvender fælles standarder. Der findes eksempler på, at man ét sted i den offentlige sektor indfører IT-systemer, som kan lette arbejdsgangene, men fordi der er enkelte andre steder, hvor man ikke er nået så langt, er alle nødt til at opretholde de hidtidige manuelle arbejdsgange ved siden af de nye digitale. På den måde forsvinder de potentielle effektiviseringsgevinster.

»Vi skal væk fra den situation, hvor det er mindste fællesnævner der afgør, om arbejdsgangene er digitale eller analoge, og det kan vi komme med gensidighedskravet,« siger Per Buchwaldt.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job