Dansk IT efterlyser flere eDage

Dansk IT efterlyser flere eDage, der tvinger det offentlige til at opfylde en række delmål på vejen mod digitalisering.

På mandag er det eDag i det offentlige. Det betyder at alle offentlige institutioner skal være i stand til at sende og modtage elektronisk post. Men Dansk IT vil ikke stoppe her. De vil have en årlig eDag, til at fremskynde digitaliseringen af den offentlige sektor.

»De enkelte tiltag under eDagen er ganske vist kun små skridt, men eDagen skaber en positiv opmærksomhed omkring digitaliseringen, og det skal vi udnytte,« siger Dansk IT's formand Per Buchwaldt.

Dansk IT vil benytte den opmærksomhed til at sætte yderligere fart på udviklingen af den digitale forvaltning. Foreningen mener, at digitaliseringen vil styrke demokratiet og bidrage til den effektivisering af den offentlige sektor, som påtvinges af den demografiske udvikling.
»Populært sagt handler det om, at vi vil bevæge os fra de analoge skranker til den digitale velfærd,« siger Per Buchwaldt.

Derfor foreslår Dansk IT, at eDag gøres til en årligt tilbagevendende begivenhed, som markerer en række klare delmål i udviklingen.

Et af de mål skal være, at de offentlige institutioner pålægges en gensidig pligt til at benytte hinandens IT-løsninger. Kravet skal dog kun gælde, når løsningerne anvender fælles standarder. Der findes eksempler på, at man ét sted i den offentlige sektor indfører IT-systemer, som kan lette arbejdsgangene, men fordi der er enkelte andre steder, hvor man ikke er nået så langt, er alle nødt til at opretholde de hidtidige manuelle arbejdsgange ved siden af de nye digitale. På den måde forsvinder de potentielle effektiviseringsgevinster.

»Vi skal væk fra den situation, hvor det er mindste fællesnævner der afgør, om arbejdsgangene er digitale eller analoge, og det kan vi komme med gensidighedskravet,« siger Per Buchwaldt.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    DevOps Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S