Krise? Hvilken krise? Danske it-chefer nægter at skære ned

Hele 85 procent af itcheferne i en ny nordisk undersøgelse har hverken indskrænket eller skåret ned på som følge af finanskrisen.

Knap hver femte it-afdeling får faktisk tilført flere penge i 2009.

Det viser en frisk spørgeundersøgelse blandt danske, norske og svenske it-chefer, gennemført af Synovate på opdrag af it-serviceleverandøren Steria.

Undersøgelsen viser overraskende, at finanskrisen tilsyneladende ikke har sat nogen synderligt dybe spor i virksomhedernes it-afdelinger.

På spørgsmålet om, hvorvidt krisen har ført til en indskrænkning eller decideret nedskrivning af it-afdelingens ressourcer i 2009 i forhold til sidste år, svarer knap 85 procent "nej".

Kun 15 procent må leve med budgetreduktioner, viser undersøgelsen.

Især blandt de danske it-chefer er der ro på: Hele to ud af tre melder om uændrede budgetter i 2009.


"Naturligvis er tallene også ensbetydende med, at ca. 15 pct. af de danske it-chefer kan melde om en enten større eller mindre reduktion i deres budgetter. Men ikke desto mindre er det opmuntrende at se så relativt få tegn på nedgang i it-afdelingerne", siger Peter N. Østerbye, adm. direktør i Steria.

Sidste år viste en tilsvarende udnersøgelse blandt danske it-chefer, at kun otte procent oplevede en reduktion, mens fire ud af 10 havde oplevet en budget-stigning.

En rapport fra analyseinstituttet Gartner tegner imidlertid et mere dystert billede af situationen. Her nedjusteres den forventede vækst i it-branchen fra 5,8 til 2,3 pct. for 2009 - estimater, som særligt vil påvirke markederne i USA, Japan og Vesteuropa.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen