Skype-opfindere satser på video

Skype-opfinderne er snart klar med en ny video-platform baseret på p2p-teknologi.

Ifølge BusinessWeek vil danske Janus Friis og svenske Niklas Zennström starte det såkaldte »Venice Project« allerede i det indeværende år. De to Skype-grundlæggere blev milliardærer på salget til eBay, og nu satser de på at udvikle software til tv og video på nettet.

Den første betatest af systemet startede i sommer og skal snart udvides med flere brugere, og den endelige lancering ventes at ske inden årsskiftet.

Der er angiveligt tale om en video-on-demand baseret på p2p-teknologi; de enkelte film ligger altså ikke på en central server, men er spredt rundt hos de enkelte brugere, hvilket skal give hurtigere svartider.

Der bliver bl.a. mulighed for at sende videoanbefalinger per e-mail og oprette spillelister, der kan deles med venner og bekendte. Janus Friis siger til BusinessWeek, at der i øjeblikket forhandles med flere medieselskaber om at tilbyde indhold gennem tjenesten.

Det er tilsyneladende ikke meningen, at private brugere skal have mulighed for at dele videoklip gennem tjenesten, som f.eks. hos Youtube eller Google Video.

Det endelige navn for »Venice Project« er endnu ikke afsløret, og det oplyses heller ikke, hvad det kommer til at koste at hente video gennem tjenesten.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics