AltaVista starter nye tjenester

Compaq har udvidet AltaVista søgemaskinen med flere nye tjenester. AV Photo Finder søger i flere end 10 millioner billeder på Internet, og viser resultaterne som små thumbnails, som kan man klikke på for at springe til de fulde billeder. Den nye søgefunktion er baseret på Visual Information Retrieval (VIR) systemet fra Virage, der bruger avanceret mønstergenkendelse til at danne en tekstbeskrivelse af billedet, som bliver indekseret i databasen. En anden ny tjeneste, "Ask AltaVista", er udviklet i samarbejde med den populære søgemaskine Ask Jeeves, og betyder at forespørgsler kan skrives i naturligt sprog, hvorefter søgemaskinen returnerer et sæt mulige emner. Blandt de andre nye tiltag i AltaVista er en søgemaskine til video-filer, en ny opdeling i kanaler, en stavekontrol og en meta-søgefunktion.




    Brancheguiden
    Brancheguide logo
    Opdateres dagligt:
    Den største og
    mest komplette
    oversigt
    over danske
    it-virksomheder
    Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
    Ed A/S
    Salg af hard- og software.

    Nøgletal og mere info om virksomheden
    Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

    Kommende events
    AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

    Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

    27. august 2025 | Læs mere


    Computerworld Cloud & AI Festival 2025

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    17. september 2025 | Læs mere


    IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

    IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

    24. september 2025 | Læs mere