Rygte: Facebook vil overtage Skype

Facebook vil måske betale fire milliarder dollar for Skype. Google skulle også være interesseret.

Artikel top billede

Både Facebook og Google overvejer angiveligt at købe Skype eller danne et joint-venture med selskabet. Det melder Reuters med henvisning til to anonyme kilder. En af kilderne fortæller, at Facebook-chef Mark Zuckerberg har deltaget i interne drøftelser om at købe Skype. En anden kilde oplyser, at Facebook har kontaktet Skype for at etablere et joint-venture.

Det anslås at prisen for Skype vil ligge mellem tre og fire milliarder dollar. Skype forbereder stadig en børsnotering i anden halvdel af 2011, der forventes at indbringe omkring en milliard dollar. Men det har altså angiveligt ikke afholdt Skype fra at forhandle om et muligt salg.

En anonym kilde fortæller til Reuters, at Google også har ført forhandlinger om et joint-venture med Skype.

Forhandlingerne med både Facebook og Google befinder sig stadig i en tidlig fase, og det er uklart om der bliver tale om et salg eller en form for joint-venture, eller om Skype vil fortsætte med den planlagte børsnotering, melder Reuters.

Ingen af de involverede selskaber har ønsket at kommentere sagen overfor nyhedsbureauet.

Skype blev startet af danske Janus Friis og svenske Niklas Zennström og senere solgt til eBay, hvilket regnes som et af it-historiens største fejlkøb. I 2009 valgte eBay så at sælge Skype til en gruppe af investorer.

Både Facebook og Linkedid har planer om en børsnotering i den kommende tid. Det største sociale netværk i Kina, Renren, har netop haft en forrygende børsdebut, hvor aktierne steg 57 pct. på den første dag.
 

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland