Microsofts konkurrent til Google klar

I går lancerede Microsoft sin nye søgemaskine, MSN Search, der skal være konkurrent til Google.

Den har været i støbeskeen siden 2003, og nu er den så klar. MSN Search, der er Microsofts forsøg på at konkurrere med Google på søgemaskineområdet, blev lanceret i går, dagen før Google fremlagde deres regnskab.

»Vi har lavet en søgemaskine, fordi vi mener, der er tre ting, der er vigtige for brugere på Internettet. Og det er at søge, publicere og at søge persondefineret information,« siger Country Manager hos Microsoft, Jens Storm Lernø.

Han fortæller, at Microsoft vil give brugerne en helhedsoplevelse ved at gøre MSN Search til en fast del af MSN, så man har adgang til søgemaskinen, hvadenten man besøger msn.dk eller bruger MSN Messenger.

Lanceringen af MSN Search har dog ikke givet grus i maskineriet hos den største søgemaskine, Google, der i dag offentliggjorde et superregnskab, der fik Google-aktien til at stige med ti procent. Det skete fordi Google kunne præsentere en indtjening i fjerde kvartal på 204 millioner dollars, svarende til 1,1 milliarder kroner, mod 27,3 millioner dollars, 156 millioner kroner, i samme periode sidste år.

Microsofts våben i søgemaskinekrigen er en række nye funktioner, der adskiller MSN Search fra Google. Blandt andet er det nu muligt at bortfiltrere sider, der linker til hjemmesider med pornografisk indhold, og Microsoft giver, i lighed med Google, brugeren mulighed for at søge indenfor forskellige kategorier. Derudover kan søgeresultaterne sorteres efter, hvornår siderne sidst er opdateret, eller hvor ofte siderne besøges.

MSN Search er blevet lanceret i 21 lande på ti forskellige sprog, heriblandt dansk. Det danske MSN har 1 million ugentlige unikke brugere og 3 millioner unikke brugere månedligt.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job