Privatkopier er ikke det samme som piratkopier

En ny europæisk kampagne sætter fokus på forbrugernes ret til at fremstille privatkopier af musik og film.

»Forbrugere har en ret til at fremstille kopier af cd'er og må ikke hænges ud som kriminelle.« Det er hovedbudskabet i en ny kampagne, som europæiske forbruger-organisationer har startet. Kampagnen blev præsenteret i denne uge på et pressemøde i EU-parlamentet og ledsages af en »erklæring af forbrugernes digitale rettigheder« og en underskrifts-indsamling, som skal få europæiske politikere til at styrke forbruger-beskyttelsen.

»Branchen insisterer på at informere, eller rettere misinformere, forbrugerne om, hvad de ikke kan gøre i den digitale verden. Vi mener at det er på høje tid at forbrugerne bliver sikret nogle basale rettigheder i den digitale verden og får at vide, hvad de faktisk kan gøre med deres digitale hardware og indhold,« siger Jim Murray, direktør for den europæiske sammenslutning af forbruger-organisationer, BEUC.

I erklæringen hedder det blandt andet, at forbrugeren skal sikres retten til interoperabilitet mellem indhold og enheder, retten til beskyttelse af privatlivet og retten til at drage nytte af teknologisk innovation uden overdrevne restriktioner.

BEUC mener desuden at musikindustrien bør stoppe sine sagsanlæg mod P2P-brugere og i stedet overlade det til markedet at finde løsning til online-distribution af musik og video. BEUC har 40 medlemmer, deriblandt Forbrugerrådet i Danmark.

Lovgivningen betyder at det er tilladt fremstille digitale kopier af dine egne cd'er til personlig brug inden for hjemmets fire vægge. Det er også tilladt at lytte til en kopieret cd på arbejdspladsen eller spille kopien til en privat fest.

Det er heller ikke forbudt at bryde en kopispærring, hvis det er nødvendigt for at lytte til en cd eller se en dvd. Men du må ikke bryde spærringen for at kunne kopiere cd'en eller dvd'en.

Dermed er der skabt et juridisk paradoks, hvor det på den ene side er tilladt at fremstille en privat kopi, men på den anden side er forbudt at omgå kopispærren, der forhindrer netop dette.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvaret

    AI engineer til Forsvarets AI Center

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Development Manager for Accounting Data & Monitoring

    Region Sjælland

    Gyldendal A/S

    Erfaren udvikler med AI-fokus

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job