Døveinstitut advarer mod mp3-afspillere

Mere end to tredjedele af de unge der regelmæssigt bruger mp3-afspillere risikerer høreskader, viser ny undersøgelse.

Så er der igen fokus på høreskader i forbindelse med portable musikafspillere. Denne gang er det en britisk undersøgelse fra Royal National Institute for Deaf People (RNID), der advarer om, at brugerne risikerer permanente høreskader.

To ud af tre brugere af mp3-afspillere i undersøgelsen lyttede til musik med en højere lydstyrke end 85 decibel.

Ifølge World Health Organization kan det være føre til permanente høreskader, hvis man hører musik med mere end 85 decibel i en time eller længere tid.

RNID's tal viser, at halvdelen af mp3-ejerne lytter til musik i mere end en time om dagen, og en fjerdedel lytter mere end 21 timer om ugen.

58 pct. af de adspurgte var ikke klar over, at de kan risikere høreskader, og 79 pct. havde aldrig set advarsler om det højeste sikre lydniveau.

Den britiske organisation fortæller at man har skrevet til 55 producenter af mp3-afspillere og mobiltelefoner for at få dem til at tilføje tydeligere advarsler på pakkerne om de risici, der er forbundet med at lytte til høj musik. Kun to har skrevet tilbage.

Det anbefales at investere i in-ear-filtre, der fjerner baggrundsstøjen og dermed reducerer behovet for at skrue op for lyden for at høre musikken.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S