Artikel top billede

Wikileaks: Vi har hul igennem til donationer

Syv måneders betalingsblokade er ovre. Men Wikileaks vil stadig sagsøge i Danmark.

Præcis syv måneder efter, at Wikileaks mistede muligheden for at få donationer via kreditkortsbetalinger, har den kontroversielle hjemmeside fået forbindelse til omverdenen igen.

Det er Wikileaks' hostingselskab og tekniske partner DataCell på Island, der bekræfter, at man har modtaget penge via kreditkortsbetalinger.

DataCell mener selv, at det er truslen om at retsforfølge Visa og Mastercard, der er grunden til, at der nu er lukket op for betalinger igen. Med hjælp fra danske Bender von Haller Dragsted gjorde Wikileaks og Datacell det i denne uge klart, at kortselskaberne skal forvente en retssag i Sø- og Handelsretten og en sag ved EU-Kommissionen.

Men der kan også være tale om en misforståelse eller en fejl.

På Visas europæiske kontor udtaler en pressemedarbejder, at hvis der har fundet betalinger sted, så er det ikke sket med velsignelse fra Visa, og at man nu vil undersøge sagen. MasterCard har ikke kommenteret betalingerne.


En ny leverandør

Dansk/norske Teller, der på ordre af Visa og MasterCard opsagde aftalen med Wikileaks, har ifølge DataCell sagt, at man foretrækker at åbne for forbindelsen igen, da der ikke har været fremført bevis for nogle ulovligheder begået af whistleblowerfirmaet. Men Teller har ikke fået tilladelse til det endnu, og det er sandsynligvis heller ikke Teller, der har stået for betalingen i dette tilfælde. 

Ifølge direktør Andreas Fink hos DataCell er betalingerne kommet via en anden unavngiven kort-indløser.

Men selv om DataCell og Wikileaks altså nu har fået en betaling igennem efter meget lang tid, så truer de stadig med at hive kortfirmaerne i retten med krav om erstatning for alle de donationer, som de kunne have modtaget det seneste halve år. Islændingene fortæller, at de stadig kan modtage penge ved direkte bankoverførsler, men at de blokerede kort har betydet en nedgang på 90 procent.

Visa, MasterCard, PayPal, Amazon og en masse andre trak sig sidste år som partnere eller leverandører til Wikileaks på grund af et læk tusindvis af lækkede dokumenter fra det amerikanske militær. Wikileaks-stifter Assange har hele tiden påstået, at det var efter pres fra amerikanske efterretningstjenester.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis