Telmore-stifter flirter med EasyJet-bagmand

Frank Rasmussen, stifteren af lavprismobilselskabet Telmore, arbejder på at etablere en netbank efter Telmore-princippet. Samtidig er han i dialog med manden bag lavprisflyselskabet EasyJet.

Blot fordi man nu for anden gang har solgt sit selskab og tjent gode penge på det, er der ingen grund til at trække sig tilbage og blot tælle pengene. Det er tilsyneladende filosofien hos stifteren af lavprismobilselskabet Telmore, Frank Rasmussen. I januar solgte han selskabet til arvefjenden TDC, og nu er han ifølge Dagbladet Børsen i fuld gang med et nyt projekt.

Denne gang er det bankverdenen, som Frank Rasmussen har set sig varm på. Ideen er at skabe en billig netbank med markedets bedste renter, hvor kunderne samtidig kan få rabat på en række varer i en tilhørende netbutik.

Samtidig er en anden iværksætter blevet interesseret i Frank Rasmussen. Stifteren af lavprisflyselskabet EasyJet, Stelios Haji-Ioannou, er således kommet i snak med Frank Rasmussen. Stelios, som han kaldes i hjemlandet England, har i forvejen en netbank i sit net af Easy-selskaber. Derimod har den engelske iværksætter ikke et teleselskab, men er meget interesseret i at etablere et lavprisselskab i England, der kan tage kampen om med de eksisterende teleselskaber.

De to iværksættere er på den baggrund kommet i snak, men Frank Rasmussen afviser at der er tale om mere end blot en løs snak.

Tirsdag aften holdte Stelios tale ved en investorkonference i København, og her var Frank Rasmussen inviteret med som Stelios' gæst.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo