Vejen til en kvindes hjerte går gennem Facebook

Glem blomsterne. Kvinder vil have sms'er og Facebook-beskeder.

Artikel top billede

Det kan godt være, at nogle forskere betegner Facebook som en sygdom, men vend ikke ryggen til det sociale netværk lige med det samme.

En undersøgelse afslører, at en overvejende andel af de adspurgte kvinder lettere lader sig forføre og forelske, hvis forholdet er hjulpet i gang af for eksempel Facebook.

Mere konkret siger 40 procent af kvinderne, at sms'er og kommunikation via Facebook får dem til at hoppe i kanen med nye partnere meget hurtigere, end de tidligere gjorde.

"At sende sms'er og alt det sociale netværkeri, som vi har gang i, opbygger en spænding. Hvis dit mål er sex, så er [sms'er] faktisk meget belejlige, fordi det gør kommunikationen mellem mennesker mere pirrende," siger psykolog Belisa Vranich.

Men det er ikke kun den opbyggede spænding, der sætter turbo på nye forhold.

"Kommunikationen giver os også en falsk opfattelse af, at vi rent faktisk har været sammen med vores partner i længere tid, end vi i realiteten har, hvilket får os til at synes, at det er ok at dyrke sex på et tidligere tidspunkt end før," fortsætter psykologen.

"I har måske kun været på en eller to dates, men i mellemtiden har i kommunikeret så meget via sms'er eller Facebook, at jeres forhold føles længere end de to dates."

Undersøgelserne er lavet af magasiner Men's Fitness og Shape Magazine.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job