Mobil Athlon-processor

De første bærbare computere med AMDs Athlon-processor kommer på markedet om kort tid.

På desktop-markedet har Intel fået skarp konkurrence fra rivalen AMD, men firmaet mangler endnu at lancere en mobil udgave af sin Athlon-processor. AMD vil ikke afsløre detaljer om den kommende mobile processor, men den officielle lanceringsdato er sat til første kvartal 2001.


Kilder i Hewlett Packard og Compaq siger til nyhedstjenesten "PCworld.com", at de første notebook-modeller med den nye Mobile Athlon bliver præsenteret i marts. Hewlett Packard vil både indbyggede Mobile Athlon i sine Pavilion-computere til private brugere og Omnibook-serien til professionelle brugere.


Pc-firmaet Compaq vil også tilbyde adskillige modeller med den nye Athlon-processor, når den kommer på markedet. Kilder i firmaet bekræfter, at hastigheden bliver på mindst 900 MHz.


Krigen om de mobile brugere bliver yderligere skærpet til sommer, hvor Intel kommer på banen med en mobil Pentium III med 900 MHz og 1 GHz.


(Kilde: PCworld.com)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere