Websider kan stjæle din data

Enhver webside kan udlæse den seneste tekst du har kopieret under Windows. Eksperter anbefaler at stramme sikkerheds-indstillingerne i Internet Explorer.

Når du klipper og kopierer tekst, billeder og andre former for data under Windows bliver indholdet gemt i den såkaldte udklipsholder. Det er denne funktion, som gør det muligt at kopiere data mellem forskellige programmer. Men et sikkerhedsfirma advarer nu om, at indholdet af udklipsholderen kan udlæses med et ganske almindeligt Javascript.

Det betyder, at enhver webside som du besøger med Internet Explorer i princippet kan hente indholdet i udklipsholderen. Det kunne for eksempel være regnskabstal fra Excel eller tekststykker fra et brev, du er igang med at skrive. Og kopieringen kan foregå skjult, så brugeren ikke opdager det.

Det er sikkerhedsfirmaet eSec, der slår alarm over muligheden for at kopiere indholdet fra udklipsholderen under Windows.

»Det er jo altid uheldigt når en funktionalitet pludselig viser sig at kunne udnyttes til uheldige formål, så mit forslag er at man ændre sine sikkerheds indstillinger i Internet Explorer som beskrevet på vores hjemmeside, hvor der også ligger en demo hvor du kan teste din egen Internet Explorer,« siger Ole Schmitto, adm. direktør i eSec.

Det anbefales at deaktivere indstillingen »Tillad indsættelser af script«, som findes under Internet-indstillinger i menuen Funktioner i Internet Explorer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job