Senator Orrin Hatch er selv softwarepirat

Den amerikanke senator Orrin Hatch foreslog tirsdag at det skal være tilladt at ødelægge piraters pc'er. Nu viser det sig, at Hatch selv bruger piratkopieret software.

Senator Orrin Hatch fra Utah var måske lidt for hurtig i sin fordømmelse af piratkopister. Den republikanske senator foreslog tirsdag, at folk som henter piratkopieret materiale på nettet automatisk bør få deres computer ødelagt.

Men nu viser det sig, at senatorens eget website er baseret på ulovlig software. Senatorens site bruger et kopibeskyttet JavaScript-menusystem, udviklet af Milonic Solutions i England.

»Det er en ulicenseret kopi. Det er meget uheldigt for ham i lyset af de kommentarer, som han er kommet med,« siger Andy Woolley, som står bag Milonic.

Hatch's webbureau har åbenbart »glemt« at betale de 900 dollar, som Milonic Solutions kræver for en fuld licens til systemet. Det er dog gratis for private at bruge systemet, men man skal stadig registrere sig og tilføje et link til Milonic i sitets kode, hvilket Hatch's webmaster ikke har gjort.

Efter den første medieomtale af sagen er Hatch's site blevet opdateret med en del af den krævede copyright-information, og webmasteren har kontaktet Milonic for at få en officiel licens, men Woolley siger at sitet stadig ikke opfylder betingelserne for at anvende koden.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere