Ny firewall-producent i Danmark

En ny leverandør af firewalls har indtaget Danmark. Det er den amerikanske producent ServGate, der har udpeget Comdec i Hedehusene som sin første danske distributør.

En ny leverandør af firewalls har indtaget Danmark. Det er den amerikanske producent ServGate, der har udpeget Comdec i Hedehusene som sin første danske distributør.

ServGates produkter retter sig mod både hjemmekontorer og virksomheder. Og de rummer både firewall og VPN.

SG200-serien retter sig mod små virksomheder eller hjemmekontorer, SG300-serien har større virksomheder som målgruppe, mens SG2000-serien henvender sig til større centre eller ISP'er. I 2000-serien er der mulighed for at vælge mellem produkter med og uden VPN.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune