Google får en ny chef

Eric Schmidt forlader sin stilling som chef for Google efter ti år.

Artikel top billede

Google gennemfører nu en omrokering i sin ledelse. Eric Schmidt stopper som adm. direktør efter ti år og bliver afløst af Larry Page, der stiftede Google sammen med Sergey Brin. Det fortæller Eric Schmidt i den officielle Google-blog.

Eric Schmidt fortsætter dog som bestyrelsesformand for Google, hvor han blandt andet skal fokusere på partnerskaber og selskabets forhold til regeringer verden over.

Den 38-årige Larry Page overtager jobbet som adm. direktør den 4. april. Han var også chef for firmaet i de første par år, indtil man hentede Eric Schmidt fra Novell i 2001.

Den anden Google-stifter, Sergey Brin, skal beskæftige sig med strategiske projekter og udviklingen af nye produkter. Hans jobtitel er fremover blot ”co-founder”. I øjeblikket har han titel som teknologi-chef for firmaet.

Google sidder tungt på søgemarkedet i dag, men den store udfordring kommer fra en helt anden kant. Facebook og andre sociale netværk fylder stadig mere på nettet, og det er stor udfordring for Google.

Firmaet blev oprindelig stiftet i 1996 af de to Stanford-studerende Brin og Page, som kaldte den første version af søgemaskinen for BackRub, men navnet blev året efter ændret til Google.

Larry Page fungerede som adm. direktør for det lille firma indtil 2001, hvor han altså blev afløst af Schmidt. I 2006 trådte Eric Schmidt ind i Apples bestyrelse. Men det viste sig, at de to selskaber havde forskellige interesser, og i 2009 forlod han bestyrelsen igen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune