EU lukker sprutfidus på nettet

I går slog EU-domstolen fast at privatpersoner, der køber alkohol via nettet skal betale hjemlandets toldsats for de våde varer.

Danskere der vælger at købe alkohol på nettet slipper alligevel ikke for at betale danske afgifter. Det har EU's øverste domstol sat en tyk streg under.

I Dansk Erhverv har man svært ved skjule begejstringen over dommen.

»Man har demonteret en tikkende bombe under de danske virksomheder,« siger direktør i Dansk Erhverv, Kim Munch Lendal til Berlingske Business. Samtidig advarer han mod at lade dommen udvikle sig til en sovepude.

Dansk Erhverv håber at dommen er skridt i retning af egentlige harmoniseringer af skatter og afgifter i EU.

Skatteminister Kristian Jensen (V) ser ligefrem EU-afgørelsen som afslutning på en ond spiral. Hvis ikke EU's første afgørelse var blevet ændret ville den have gjort det sværere for danske virksomheder, der lever af at sælge alkohol, da folk i højere grad køber varer i lande uden afgifter.

Hele sagen begyndte, da en hollandsk vinklub i fællesskab købte vin fra Frankrig for at undgå afgifter, da vinen var til eget forbrug. Men vinklubben tabte sagen, fordi de havde fået en tredjemand til at fragte vinen, og det måtte de ikke og derfor tabte de sagen.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S