Iran blokerer YouTube

Iran har lukket for adgang til flere af verdens mest populære websites, heriblandt YouTube og Amazon.com.

Det iranske præstestyre har i den seneste tid slået hårdt ned på internettet og senest er der spærret for adgang til flere af verdens mest populære websites. Det gælder blandt andet Wikipedia, YouTube, Amazon.com, filmdatabasen IMDB.com og New York Times.

Brugerne mødes med beskeden »The requested page is forbidden« hvis man forsøger at komme ind på en af de »forbudte« sider fra Iran. Det skriver den britiske avis The Guardian.

Midt i oktober blev de iranske internet-udbydere tvunget til at begrænse båndbredden til 128 kilobit i sekundet for at gøre det sværere at hente musik, film og tv-programmer over nettet.

Iran er et af de 13 lande, der er udpeget som »internettets fjender« af organisationen Reporters Without Borders. Når det gælder antallet af blokerede sites ligger Iran på en global andenplads, kun overgået af det censur-ivrige Kina.

Men samtidig er Iran førende i Mellemøsten når det gælder antallet af internet-brugere. Det menes at 7,5 millioner iranere bruger nettet regelmæssigt og omkring 100.000 har deres egen blog.

Landets myndigheder meddelte i sidste uge, at iranske websites skal renses for »umoralsk og ulovligt« indhold, der tolkes som en trussel mod landets nationale enhed eller religiøse tekster og symboler.

Censur-bølgen i Iran rammer ikke kun nettet. Hundredvis af bøger er blevet forbudt og mange har fået deres parabol-modtagere beslaglagt.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S