Nokia kaster sig over GPS-gigant

I Nokias hidtil største virksomhedskøb har mobilgiganten måttet smide 45 milliarder kroner for GPS-virksomheden Navteq.

Hvis nogen skulle være i tvivl om, at mobilmarkedets næste store hype er GPS, så burde det være indlysende for enhver nu.

Købet af den Chicago-baserede navigationsfabrikant Navteq på 45 milliarder kroner har gjort det til Nokias største køb af en virksomhed. Det svarer til godt 429 kroner per aktie.

»Navigationstjenester er en af hjørnestenene i Nokias internetstrategi. Købet af Navteq er endnu et skridt for Nokia på vejen til at blive ledende på området,« siger Nokias øverste chef, Olli-Pekka Kallasvuo i en pressemeddelelse.

Overtagelsen bør blandt andet give fabrikanten Garmin grå hår i hovedet, da selskabet først sent har begivet sig ud på mobilmarkedet. Eftersom Navteq har en markedsværdi på 42 milliarder kroner, og laver produkter henvendt til blandt andet Chrysler, Ford, Mercedes og Volkswagen, har Nokia med overtagelsen fået godt fat i markedet.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos