Artikel top billede

Twitter er 50 milliarder kroner værd

Både Google og Facebook er interesseret i at overtage Twitter.

Ifølge avisen Wall Street Journal forhandler den populære mikroblogging-tjeneste Twitter i øjeblikket med flere mulige købere. Både Google og Facebook har meldt interesse. Indtil videre er der ikke noget konkret resultat af forhandlingerne, men avisen skriver at Twitters værdi bliver anslået til mellem 8 og 10 milliarder dollar – eller mere end 50 mia. kr.

Det er et bemærkelsesværdigt beløb for et firma, der havde en omsætning på blot 250 mio. kr. i 2010 – og faktisk sluttede året med et underskud. I år forventes omsætningen at være på omtrent det dobbelte.

Hverken Twitter, Google eller Facebook har ønsket at kommentere oplysningerne i Wall Street Journal.

I december modtog Twitter omkring 200 mio. dollar i frisk investeringskapital, og det var baseret på en værdiansættelse for hele firmaet på 3,75 mia. dollar.

Så det kan undre, at værdien allerede skulle være tredoblet. Men i mellemtiden har Facebook modtaget 1,5 mia. dollar i ny kapital baseret på en værdiansættelse på 50 mio. dollar, Groupon har afvist et købstilbud fra Google på 6 mia. dollar, og AOL har købt Huffington Post for 315 mio. dollar.

En ny guldfeber ser ud til at være brudt ud. Flere internet-firmaer som Pandora og LinkedIn forbereder en børsnotering. Det menes at Twitter muligvis også overvejer at gå på børsen.

Investeringsfirmaet Andreessen Horowitz har netop købt for 80 mio. dollar aktier i Twitter. Sælgerne er nuværende og tidligere medarbejdere i Twitter og nogle af de tidligere investorer i selskabet. Andreessen Horowitz har også investeret i andre internet-kometer som Facebook, Groupon, Foursquare og Zynga.

Den store udfordring for Twitter er at forvandle sine efterhånden mere end 200 millioner brugere til en profitabel forretning. Twitter lancerede en række nye annonce-baserede produkter som Promoted Tweets og Promoted Trends sidste år, men sluttede altså alligevel året med et underskud.

Samtidig er antallet af medarbejdere vokset fra 100 til 350 på et år. Det er stadig kun en dråbe i havet ved siden af Google, som har mere end 20.000 ansatte.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis