SKI brød indkøbsregler

Klagenævn dømmer SKI for brud på reglerne - printerkontrakter annuleres.

Statens og Kommunernes Indkøbs Service, SKI har dummet sig så meget i deres printerkontrakter med en række producenter, at Klagenævnet for Udbud nu kræver, at kontrakterne skal annulleres.

Det drejer sig om en indkøbskontrakt, som SKI indgik tilbage i juni 2009. Dengang valgt SKI Atea, Canon, HP, Konica Minolta, Lexmark, Oce, Sharp og Xerox som leverandør. I alt ni leverandører havde givet et tilbud til SKI, men som den eneste fik Ricoh ikke ret til at levere de ønskede printere. Det fik Ricoh til at klage til nævnet, der nu har fundet ud af, at EU-reglerne om ligebehandling og gennemsigtighed ikke var opfyldt, og derfor er kontrakterne ikke lovlige.

Overfor Version 2 siger Ricohs administrerende direktør Per Hagklint, at han er glad for at have vundet på alle de punkter, som virksomheden klagede over.

»Vi ved endnu ikke, hvad afgørelsen kommer til at betyde. Vort primære mål er jo ikke at lægge os ud med SKI, men at komme ind på markedet igen. Så det er for tidligt at sige, hvad næste træk bliver,« siger Per Hagklint til Version 2.
 

Everllence

Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Engagement Manager | Energy & Utility

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo