Dangaard Telecom forlader Padborg

Efter en brand i foråret har verdens andenstørste distributør af mobiltelefoner, Dangaard Telecom, nu besluttet at bygge et nyt hovedkvarter ved motorvejen nær Aabenraa.

Den danske mobiltelefon-distributør Dangaard Telecom forlader nu Padborg og bygger et nyt hovedkvarter ved motorvej E45 nær Aabenraa. Selskabets hidtidige bygninger blev delvis ødelagt af en brand i foråret. Dangaard Telecom meddelte i sidste måned, at der skal etableres et nyt hovedsæde i Sønderjylland, og nu har koncernen så valgt en placering øst for motorvejen E45 knap 20 kilometer nord for Padborg.

En af fordelene ved at rykke nordpå er, at rekrutteringen af medarbejdere bliver nemmere, fortæller selskabet. Tidligere var Dangaard Telecom placeret kun få kilometer fra den dansk-tyske grænse.

»Vi får brug for at ansætte mellem 50 og 100 nye medarbejdere på hovedkontoret inden for de næste tre år, og med den nye placering bliver det nemmere at tiltrække medarbejdere med de kvalifikationer, der bliver brug for, hvis Dangaard Telecom skal opfylde sine vækstmål for de kommende år,« siger adm. direktør Steen F. Pedersen, Dangaard Telecom.

Han lægger vægt på, at hovedkontorets medarbejdere skal inddrages i byggeprojektet, så de får mulighed for at udtrykke deres ønsker og behov med hensyn til husets indretning. Medarbejderne er også blevet hørt med hensyn til placeringen af det nye hovedkontor, og langt den overvejende del har foretrukket en placering ved Aabenraa.

Dangaard Telecoms nye hovedkontor ventes at stå klar til indflytning i slutningen af 2007.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S