IDC: Fremgang i danske it-projekter

IDC melder om fremgang på det danske marked for projektrelaterede it-services efter flere år med faldende omsætning.

I første halvdel af 2005 nåede den samlede danske omsætning med projektrelaterede it-services op på knap fem milliarder kroner og dermed lidt over første halvdel af 2004. Det viser nye tal fra IDC. Fremgangen kommer efter flere år med faldende omsætning.

IDC forventer at projektrelaterede it-services vil vokse med 2-3 procent i 2005 og nå omkring 10 milliarder kroner. Projektrelaterde services omfatter rådgivning og integrationsydelser for applikationer og infrastruktur såvel som udvikling af kundespecifikke programmer.

»Det er meget positivt at virksomhederne igen er begyndt at tænke kreativt og ikke blot fokusere på at spare omkostninger. Selv om omkostningerne stadig er i fokus og mange projekter retter sig mod effektiviseringer, så rækker projekterne i dag bredere i ud i virksomhederne. Det er ikke kun IT, der skal effektiviseres, de nye projekter retter sig lige så meget mod andre afdelinger, fx salgsafdelinger, produktions-afdelinger osv. Der begynder at komme mere luft og vision i markedet,« siger senior-analytiker Mette Ahorlu, IDC.

På programsiden er fremgangen størst inden for portaler, ERP-løsninger og integrations-siden, mens infrastruktursiden især oplever vækst inden for sikkerhed, konsolideringer og IP-telefoni.

»De senere år har været præget af effektivisering af driften gennem outsourcing. Det har betydet fremgang for leverandørerne samtidig med en nedgang i det samlede forbrug til IT, fordi outsourcingen har ført til lavere interne omkostninger. Det er al ære værd, men giver ikke nye muligheder i virksomhederne. Det er den tendens, der er ved at skifte med væksten i nye projekter,« siger Mette Ahorlu.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior arkitekt med mod på at opbygge Materielstabens nye tværgående arkitekturelement

Københavnsområdet

Softværket

Bliv AI Lead i Softværket

Sydjylland

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job