Botnet er hurtigere end alle verdens supercomputere

En håndfuld kriminelle kontrollerer mere end 100 millioner computere i botnet. Deres samlede regnekraft er større end alle verdens supercomputere.

Ifølge nye tal fra Trend Micro er botnet langt mere omfattende end hidtil antaget. En håndful kriminelle i verden har kontrollen med mere end 100 millioner botnet-inficerede computere. Denne gruppe af mennesker har dermed adgang til mere regnekraft end der findes i alle verdens supercomputere.

Så kan man spekulere over, hvad denne enorme regnekraft kunne (mis)bruges til. I øjeblikket bliver botnet primært brugt til at sende spam og udføre denial-of-service angreb.

I de fleste tilfælde er brugerne slet ikke klar over, at deres maskine indgår i et botnet. Trend Micros analyse af de 100 millioner kompromitterede ip-adresser viser, at halvdelen har været inficeret i mindst 300 dage. 80 pct. har været inficeret mere end en måned. Så der går åbenbart lang tid, inden inficeringen bliver opdaget.

En fjerdedel af maskinerne står i firmanetværk, mens resten er placeret i private hjem. Det snyder dog, for Trend Micro har kun talt ip-adresser og der kan skjule sig flere firma-computere bag en enkelt ip-adresse.

Den største andel af de inficerede botnet-computere står i Kina, mens USA kommer på andenpladsen.

Koobface nævnes som eksempel på et typisk botnet. Det omfatter omkring 51.000 inficerede computere, som styres af fem eller seks command-and-control centre. Hvis et bestemt C&C domæne tages ned af en udbyder, bliver det straks registreret af banden hos en anden udbyder – og sådan fortsætter det.
 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere