CD Wow skal betale 450 millioner kroner tilbage

Den internet-baserede musikforretning CD Wow har udsigt til en økonomisk lussing på 41 millioner pund. Engelske myndigheder anklager firmaet for parallelimport.

Mens danske myndigheder kigger internetforretningen CD Wow efter i sømmene, står den engelske afdeling over for mere aktuelle anklager.

CD Wow skal tilbagebetale 41 millioner pund (450 millioner kroner). Det skriver Gaffa.dk i dag.

Den engelske afdeling er blevet dømt for parallelimport, hvilket er de samme anklager, der hænger over den danske afdeling.

CD Wows grundlægger, Henrik Wesslen, siger til BBC, at han ikke har tænkt sig at stoppe salget på CD Wow, og at han overvejer at anke sagen.

CD Wow er Englands tredjestørste onlinebutik for musik efter Amazon og Play.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere