Kommunesammenlægning giver e-faktura-problemer

Virksomheder, der handler med det offentlige, kan få problemer med at modtage betaling, da mange kommuner ikke har leveret det rigtige EAN-nummer efter kommunesammenlægningen.

Sammenlægningen af de kommunale it-systemer er på trods af et enormt omfang indtil videre forløbet forholdsvist smertefrit. I stedet kan et andet problem være på vej for de danske virksomheder, som handler med det offentlige. I værste fald kan det medføre, at de ikke får betaling for de ydelser, de udfører.

Problemet er den netop gennemførte kommunalreform, som betyder, at omkring hver ottende offentlige institution ændrer EAN-nummer. Nummeret er afgørende for, om virksomhedernes digitale regninger kommer frem, men kommunerne er ikke klar til at udlevere det rigtige nummer til virksomhederne, skriver Erhvervsbladet.

»Det er svært at få fat i de rigtige EAN-numre. Nogle kommuner har været velorganiserede og har sendt de nye numre inden årsskiftet, men i de flere tilfælde har vi ikke hørt noget. Der findes ikke noget centralt register, hvor kan finde de nye numre, så vi bliver nødt til at lede på hver enkelt kommunes hjemmeside, og det koster ressourcer,« siger Solveig Bisgaard, som er direktør i Simi A/S, der producerer rengøringsmidler.

EAN-nummeret skal skrives på alle regninger til det offentlige. Fra årsskiftet er næsten 15 procent af EAN-numrene dog blevet ændret på grund af kommunesammenlægningen. Det kan skabe problemer.

»I yderste konsekvens kan man frygte, at virksomhederne ikke får deres penge for de forretninger, der er foretaget med de gamle kommuner i 2006. Det er helt sikkert noget, vi er opmærksomme på, og vi vil i den kommende tid følge det tæt,« siger Sune K. Jensen, som er konsulent i Dansk Industri til Erhvervsbladet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S