Atea opkøber video-forhandler

Giganten Atea overtager jyske Calamus.

Atea køber den jyske videokonference- og tavleforhandler Calamus. Med opkøbet får Atea en ny afdeling i den jyske by Aulum. Den hidtidige Calamus-direktør Hugo Sørensen vil sammen med de i alt 86 medarbejdere i Calamus fortsætte i Atea, hvor Hugo Sørensen bliver ansvarlig for AV-forretningsenheden.

Nuværende Atea-folk i det geografiske område får ligeledes mulighed for at arbejde fra dette kontor. Calamus Danmarks to andre afdelinger i henholdsvis Hørning og Skovlunde flytter ind på Ateas nuværende adresser i Århus og Ballerup.

 

»Calamus Danmark er et godt køb for Atea, fordi Calamus Danmark vil styrke Atea inden for vores i forvejen voksende forretning på videokonference- og AV-løsninger. Vi bliver dermed Danmarks mest kvalificerede og største leverandør på området. Kulturelt og forretningsmæssigt passer vi rigtig godt sammen, og vi har store forventninger til de ekstra resultater, der kommer ud af at føre Calamus Danmark og Atea sammen,« siger direktør Jan Elbæk, Atea.

Calamus Danmark har eksisteret siden 1977 og er specialiseret i leverance af videokonferenceløsninger og AV-løsninger. Endvidere er Calamus forhandler af interaktive whiteboards som man især sælger til skoler og institutioner, hvorfor Atea nu får nye muligheder for vækst.

Calamus Danmark havde i regnskabsåret 2008/9 en omsætning på 206 millioner kroner og et resultat før skat på seks millioner kroner. De nye ejere forventer en vækst på syv-otte procent i omsætningen og en god resultatfremgang i det regnskab, der slutter i marts 2010.

»Vi har altid haft store vækstambitioner, og med Atea har vi valgt den partner, som kan tilføre os de bedste vækstmuligheder og arbejdsvilkår samt et kulturelt match, både jeg og alle medarbejderne i Calamus Danmark kan blive glade og tilfredse med fremover. Atea har størrelsen og en forretningsånd, som gør, at dette bliver rigtig spændende, og jeg glæder mig rigtig meget til samarbejdet,« siger administrerende direktør Hugo Sørensen, Calamus Danmark.
 

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse