De To Tårne sætter ny standard for databehandling

Den anden del af Ringenes Herre-trilogien, som har premiere i dag, har stillet hidtil usete krav til databehandling og lagerkapacitet hos produktionsselskabet Weta.

Peter Jacksons filmtrilogi Ringenes Herre har sat nye standarder - også indenfor databehandling. Weta Digital Effects og Weta Workshop har skabt de mange digitale skabninger som befolker Tolkiens fantastiske univers - og alle data ligger gemt i en gigantisk storage-løsning på fem terabyte (fem millioner megabyte).

»Vores del af projektet løber over tre år og kræver markedets bedste storage. Det var især kravene til skalerbarhed og tilgængelighed, der var så høje, at kun Network Appliance var i stand til at imødekomme os. Vi har scannet millioner af billeder, der bearbejdes af vores 143 grafikere. Hvert billede gemmes til senere editering og kan fylde helt op til 12 megabyte stykket. Der er med andre ord tale om et meget stort behov for effektiv storage,« siger Jon Labrie, Chief Technology Officer hos Weta.

Det enkelte filmbillede kræver omkring 12,5 MB lagerplads, og et sekunds filmoptagelse består af 24 billeder. Det svarer til 3.240.000 MB for en film på tre timer.

Weta har brugt to Imagica-scannere til at scanne hvert filmbillede med en opløsning på 200 horisontale linier, og der er scannet omkring 1,5 millioner billeder som er lagret i storage-systemet.

Hver scene med computerskabte effekter i filmen har krævet mellem to og otte ugers arbejde. Weta Digital har brugt mellem 1.200 og 1.600 processorer (Intel Xeon 2,2 GHz) til at beregne scenerne. Programmet Pixar Renderman er anvendt til at generere computergrafikken.

Foruden storage-løsningen fra Network Appliance har Weta Digital investeret i båndsystemer med en samlet kapacitet på 240 terabyte (halvdelen redundant af sikkerhedshensyn). I øjeblikket ligger der omkring 40 millioner filer for de første to film i systemerne, som administreres med software fra SGI.

Weta Digital fortæller at storage-kapaciteten er tredoblet fra den første til anden del af trilogien, og processorkraften er firedoblet. Samtidig er antallet af grafikere i firmaet fordoblet.

Forklaringen er blandt andet den digitale skabning Gollum, som stillede helt nye krav til computergrafikerne hos Weta. Det ser ud til at opgaven er lykkes - ifølge de første anmeldelser af De To Tårne virker Gollum mere ægte end mange af skuespillerne.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere