Musikstreaming giver smag for ny musik

Lovlig streaming redder musikbranchen, mener norsk udbyder af lovlig streaming.

Hvis du bruger en tjeneste som WiMP, Spotify eller TDC Play, så har du sandsynligvis fået din musiksmag udvidet på det seneste.

En spørgeundersøgelse hævder at den ubegrænsede og lette adgang til musik betyder, at brugerne ikke bare lytter til meget mere musik end de tidligere gjorde; de opdager også musik, som de ikke anede eksisterede.

Den påstand er baseret på en norsk undersøgelse fra juni. Her svarer 68 procent, at de lytter til meget mere musik end tidligere, og 72 procent siger, at de er begyndt at finde musik, som de ikke har lyttet til før. 

Undersøgelsen er lavet af Norstat men betalt af norske Aspiro Music, som har lavet streamingtjenesten WiMP til Telenor i Danmark.

Firmaet har en ikke uvæsentlig interesse i at dokumentere, at deres tjeneste har en positiv indvirkning på brugernes lyttevaner. Aspiro Music skal løbende indgå aftaler med KODA og andre musikorganisationer. Parterne er stadig ikke enige om en standardbetaling for streaming, der er en mellemting mellem radio-lytning og albumkøb.

Branchens redning
Men Aspiro Music er overbevist om, at deres tjeneste på lang sigt vil være en fordel for musikbranchen:

”Vi mener, at en betalingstjeneste, der er let at bruge, vil føre til en bedre økonomi for kunstnerne, pladeselskaberne og rettighedshaverne i det lange løb. Og det vil være med til at vende den faldende omsætning, som branchen har oplevet i de seneste år,” siger direktøren for Aspiro Music, Per Einar Dybvik.

Han fremhæver også, at 54 procent af de adspurgte svarede, at streamingtjenester betød, at de ikke længere så nogen anledning til at benytte ulovlig fildeling.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job