Infineon og Toshiba betaler hver halvdelen af udviklingsomkostningerne for den nye teknologi, der vurderes til omkring 400 mio. kr. FeRAM bruger mindre strøm end DRAM og SRAM, og hukommelsen bevarer sit indhold, selv når pc'en er slukket.
Det første produkt, et meget lille hukommelses-modul med 32 MB, skal være klar i slutningen af 2002. FeRAM-chippen skal bl.a. indbygges i mobiltelefoner. På tegnebrættet er også moduler med 64 MB og 128 MB.
For kort tid siden indgik Infineon et partnerskab med IBM om udviklingen af magnetisk hukommelse, MRAM. De to hukommelses-teknologier er dog rettet mod forskellige markedssegmenter.
Ifølge Infineon kan en MRAM-chip gemme flere data end FeRAM, men hastigheden er dårligere. Både MRAM og FeRAM bevarer indholdet i hukommelsen, når der slukkes for strømmen. MRAM kommer tidligst på markedet i 2004.
(Kilde: IDG News Service)